Czar Starej Fotografii/Recenzje
-
Kronika Tygodnia - Historia zatrzymana w kadrze„Czar starej fotografii. Z albumów rodzin z Zamojszczyzny" to publikacja zawierająca ponad 500 starych zdjęć. Promocja książki odbyła się w Piwnicy „Pod Rektorską", 12 sierpnia
Autorami są Adam Gąsianowski i Robert Horbaczewski (fotoreporter i dziennikarz „Kroniki Tygodnia").
- Wszystko zaczęło się od fotografii mojej babki i wuja, którą porwałem wdzieciństwie. Dostałem za to niezłą burę od mamy. W późniejszych latachchciałem tę szkodę naprawić - wyjaśnia Adam Gąsianowski.
Przez wiele lat zbierał stare, często zniszczone zdjęcia. Robił z nich reprodukcje, które za zgodą właścicieli pozostawiał również w swojej kolekcji. Wiele fotografii kupował od kolekcjonerów, na pchlich targach,a niektóre nawet we Lwowie. Po raz pierwszy postanowił zaprezentować jew listopadzie 2004 roku. W Piwnicy „Pod Rektorską" zorganizował wystawępt. „Czar starej fotografii". To wtedy powstał pomysł wydania albumu. W„Kronice Tygodnia", z którą Adam Gąsianowski związany jest od wielu lat, pojawił się apel do mieszkańców Zamojszczyzny, aby przynosili starezdjęcia.
Początki były trudne. Właściciele starych zdjęć nie zawsze bowiem wiedzieli, kto się na nich znajduje. Większość zebranych przez Adama Gąsianowskiego zdjęć nie miało żadnych opisów. Tu z pomocą przyszedł Robert Horbaczewski, regionalista i dziennikarz „Kroniki Tygodnia". Przez pięć lat jeździł po Zamojszczyźnie i zbierał informacje.
Wszystko, co się udało odtworzyć z dawnych lat, można przeczytać w albumie. Są to opowieści o ludziach, ich zwyczajach, pracy, zmieniającejsię modzie.
Najstarsza fotografia ma ponad 160 lat. Jest ona dla Adama Gąsianowskiego najcenniejsza. Przedstawia dwóch elegantów, o których niestety nic nie wiadomo. W albumie są też zdjęcia wykonane przez przedwojennych zamojskich fotografów, m.in. Jana Strzyżowskiego, Wincentego Suchowierza, Antoniego Jabłońskiego, a także nigdy wcześniej nie reprodukowane zdjęcia, przedstawiające Zamość z pocz. XX wieku, z albumu Arkadiusza Jakubowskiego.
Wstęp do albumu „Czar starej fotografii. Z albumów rodzin z Zamoj-szczyzny" napisał Andrzej Kędziora, dyrektor zamojskiego archiwum.
Książka ma 260 stron formatu A3, oprawionych w twardą okładkę. Można ją kupić w zakładzie fotograficznym Adama Gąsianowskiego (Foto Ekspress, przy ul. Staszica 19), a także we wszystkich zamojskich księgarniach oraz w Zwierzyńcu, Biłgoraju i Tomaszowie Lubelskim.
Marzena Maciąg "Kronika Tygodnia" 17 sierpnia 2010