Aktualności

  • NOWOŚĆ. W Pańskim Sadzie
    2021-09-02
    Książka W Pańskim Sadzie nie jest monografią Tyszowiec. To książka złożona z okruchów wspomnień dawnych mieszkańców. Uzupełniona źródłami archiwalnymi, artykułami prasowymi, wzbogacona fotografiami przechowywanymi od pokoleń w rodzinnych albumach, tekturowych pudełkach po torcikach Wedla lub w blaszanych pojemnikach po kawie Pluton.
    To opowieść o moim rodzinnym miasteczku czasów międzywojnia

    ”




  • Tyszowce Najstarsze nagrobki
    2020-10-19
    Rodowód tyszowieckiego cmentarza sięga I poł. XIX wieku. W chwili założenia był użytkowany przez ludność obu obrządków katolickich. Po 1875 roku korzystali z niego także prawosławni. W najstarszej części cmentarza pochówki wszystkich trzech obrządków znajdują się obok siebie. Niestety tych najstarszych grobów jest coraz mniej. Oto nagrobki które udało mi się spisać
  • Album "Czar Starej Fotografii" Książką roku 2018 !
    2018-09-19

    Album "Czar starej fotografii z albumów rodzin Zamojszczyzny" (współautor Adam Gąsianowski) został "Książką roku 2018"i zdobył prestiżowy "Wawrzyn Pawła Konrada" w kategorii Lubelszczyzna

    Czar starej fotografii z albumów rodzin Zamojszczyzny


    Omówienia, recenzje, zakup online


  • Doktor Julian Węgrzynowicz od lotników
    2018-11-05
    ”  Julian Węgrzynowicz był oficerem, lotnikiem, więźniem obozu Stutthof, a przede wszystkim lekarzem. Doktorem, który uratował w obozie od śmierci wielu ludzi. Był twórcą szpitala w Lęborku. Człowiekiem doświadczonym przez życie.
  • To już tylko historia
    2018-09-03
    ”  W budynku Szkoły

    Podstawowej w Tyszowcach powstała izba tradycji miejscowego Liceum Ogólnokształcącego. Zgromadzono w niej przedmioty dokumentujące 74-letnią spuściznę szkoły, która z końcem sierpnia 2018 roku została zlikwidowana.
  • Drewniany krzyż dla pamięci
    2018-02-16
      W Podborze w gminie Tyszowce, tuż przed lasem stoi drewniany krzyż. Wyryto na nim napis "Boże Błogosław Ojczyznę Naszą". Historia krzyża związana jest z pacyfikacją wsi i tragicznym losem Stanisława Szwanca, żołnierza AK, który zginął na Majdanku.
  • Babcia Nastka
    2017-11-20
    ”  Na Anastazję w domu od dziecka mówili „Nastka". I tak zostało do tej pory. Urodziła się w 1917 roku w Oszczowie koło Dołhobyczowa.
  • 1 września 1939 był w piątek
    2017-09-01
    Tyszowce Czesława Lesiuk miała wtedy trzynaście lat. W czerwcu, wraz z Bernardem Cycem i Wiktorią Wichowską, zdała do gimnazjumw Hrubieszowie. W niedzielę, 3 września 1939 roku miała pojechać furmanką na stację kolejki wąskotorowej w Tuczapach, a stamtąd kolejką do Hrubieszowa
1 2 3 4 5 6 7