Aktualności / Spotkania z autorem

 • NOWOŚĆ. W Pańskim Sadzie
  2021-09-02
  Książka W Pańskim Sadzie nie jest monografią Tyszowiec. To książka złożona z okruchów wspomnień dawnych mieszkańców. Uzupełniona źródłami archiwalnymi, artykułami prasowymi, wzbogacona fotografiami przechowywanymi od pokoleń w rodzinnych albumach, tekturowych pudełkach po torcikach Wedla lub w blaszanych pojemnikach po kawie Pluton.
  To opowieść o moim rodzinnym miasteczku czasów międzywojnia

  ”
 • Tyszowce Najstarsze nagrobki
  2020-10-19
  Rodowód tyszowieckiego cmentarza sięga I poł. XIX wieku. W chwili założenia był użytkowany przez ludność obu obrządków katolickich. Po 1875 roku korzystali z niego także prawosławni. W najstarszej części cmentarza pochówki wszystkich trzech obrządków znajdują się obok siebie. Niestety tych najstarszych grobów jest coraz mniej. Oto nagrobki które udało mi się spisać
 • Album "Czar Starej Fotografii" Książką roku 2018 !
  2018-09-19

  Album "Czar starej fotografii z albumów rodzin Zamojszczyzny" (współautor Adam Gąsianowski) został "Książką roku 2018"i zdobył prestiżowy "Wawrzyn Pawła Konrada" w kategorii Lubelszczyzna

  Czar starej fotografii z albumów rodzin Zamojszczyzny


  Omówienia, recenzje, zakup online


 • Doktor Julian Węgrzynowicz od lotników
  2018-11-05
  ”  Julian Węgrzynowicz był oficerem, lotnikiem, więźniem obozu Stutthof, a przede wszystkim lekarzem. Doktorem, który uratował w obozie od śmierci wielu ludzi. Był twórcą szpitala w Lęborku. Człowiekiem doświadczonym przez życie.
 • To już tylko historia
  2018-09-03
  ”  W budynku Szkoły

  Podstawowej w Tyszowcach powstała izba tradycji miejscowego Liceum Ogólnokształcącego. Zgromadzono w niej przedmioty dokumentujące 74-letnią spuściznę szkoły, która z końcem sierpnia 2018 roku została zlikwidowana.
 • Drewniany krzyż dla pamięci
  2018-02-16
    W Podborze w gminie Tyszowce, tuż przed lasem stoi drewniany krzyż. Wyryto na nim napis "Boże Błogosław Ojczyznę Naszą". Historia krzyża związana jest z pacyfikacją wsi i tragicznym losem Stanisława Szwanca, żołnierza AK, który zginął na Majdanku.
 • Babcia Nastka
  2017-11-20
  ”  Na Anastazję w domu od dziecka mówili „Nastka". I tak zostało do tej pory. Urodziła się w 1917 roku w Oszczowie koło Dołhobyczowa.
 • 1 września 1939 był w piątek
  2017-09-01
  Tyszowce Czesława Lesiuk miała wtedy trzynaście lat. W czerwcu, wraz z Bernardem Cycem i Wiktorią Wichowską, zdała do gimnazjumw Hrubieszowie. W niedzielę, 3 września 1939 roku miała pojechać furmanką na stację kolejki wąskotorowej w Tuczapach, a stamtąd kolejką do Hrubieszowa
1 2 3 4 5 6